Plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2023-2026.
Zawarte w Planie przedsięwzięcia mają na celu, obok zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków dla nowych jednostek urbanistycznych, poprawę niezawodności istniejącego systemu wodociągowego i kanalizacyjnego oraz usprawnienie i zminimalizowanie kosztów dostawy wody dla mieszkańców i odbioru ścieków.
Poza zrównoważoną polityką rozwoju w zakresie budowy i modernizacji sieci wodociągowych i sieci kanalizacyjnych Spółka, w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz ciągłości i jakości dostaw wody, zintensyfikowała działania mające na celu odpowiednio:
– dywersyfikację źródeł dostarczania wody dla miasta w zakresie budowy ujęć wody oraz stacji uzdatniania wody;
– budowę magistrali wodociągowych zapewniających drugostronne zaopatrzenie sołectw/dzielnic w wodę;
– wymianę starych i awaryjnych sieci wodociągowych w szczególności wykonanych z azbestocementu.
Stąd w ramach zadań strategicznych nastąpi między innymi:
– realizacja drugostronnego zasilania (Ø500mm) Kisielińskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (KDM), co umożliwi rozbudowę infrastruktury wodociągowej na terenie tworzącej się nowej strefy ekonomicznej przy ul. Kętrzyńskiej (droga S3);
– budowa rurociągu tranzytowego Zatonie-Kiełpin (Ø250mm) wraz z modernizacją ujęcia wód podziemnych w Zatoniu pozwoli na dodatkowe, alternatywne w przyszłości zasilanie miasta w wodę od strony południowej;
– drugostronne zasilanie sołectwa Przylep (Ø250mm), co zapewni ciągłość świadczenia usług i zniweluje okresowy deficyt dostaw wody;
– modernizacja magistral na odcinku Sadowa-Pompownia Sulechowska – etap I;
– modernizację magistrali DN700mm pod Odrą (stabilizacja systemu).
Istotnymi dla rozwoju miasta są przyjęte w planie inwestycje, częściowo zainicjowane przez mieszkańców lub deweloperów.
Ponadto kontynuowane będą działania związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej obiektów Spółki w celu obniżenia ponoszonych kosztów.
Utrzymane zostały również inwestycje związane z wypełnieniem dyrektywy dotyczącej Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK).
W ramach świadczonych usług, w trosce o dobro mieszkańców miasta, a także mając na względzie planowane przez Urząd Miasta remonty ulic w najbliższych latach, przewiduje się wymianę istniejących rurociągów rozdzielczych, wykonanych z rur azbestocementowych, a także z innych materiałów o dużej awaryjności.
Finansowanie inwestycji będzie realizowane z wykorzystaniem środków własnych z amortyzacji, pozyskiwanych przez Spółkę środków unijnych oraz kredytów.
Szczegółowy wykaz zadań inwestycyjnych, w rozbiciu na okres realizacji zawierają poszczególne tabele dołączone do przyjętej Uchwały. /link poniżej/
Uchwała Rady Miasta Zielona Góra Nr LXVII.996.2023 Z Dn. 24.01.2023 R