

Tegoroczny Światowy Dzień Wody obchodzony 22 marca ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. Woda jest dobrem wspólnym, ale ograniczonym zasobem, dlatego trzeba świadomie i racjonalne nią gospodarować. Woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy możemy podjąć działania. Zacznijmy od siebie, naszych rodzin i społeczności w jakich żyjemy. Ważny jest sposób, w jaki korzystamy i konsumujemy wodę. Jak zarządzamy nią w swoim życiu.
Przyspieszmy zmianę. Zainicjujmy postawę „Robię, co mogę”, ponieważ działania, które możemy sami podjąć, bez względu na to, jak małe, mogą pomóc w rozwiązaniu większych problemów.
Zróbmy zwyczajnie to, co możemy: oszczędzajmy wodę w gospodarstwie domowym, przestańmy zanieczyszczać kanalizację. Nie wyrzucajmy pozostałości jedzenia, olejów, leków i chemikaliów do toalet. Bądźmy wyczuleni na wyrzucane śmieci do rzek, jezior i na plaży. Dbajmy o zagospodarowanie wód deszczowych we własnym ogrodzie.
Osobiste bezpośrednie działania mogą przyczyniać się do wspomagania rozwiązania kryzysu wodnego i sanitarnego oraz poprawy stanu środowiska.
Np. oszczędzajmy wodę poprzez kąpiel w postaci krótkiego prysznica, nie odkręcajmy kurka maksymalnie podczas mycia zębów, zmywania naczyń i przygotowywania posiłków.
Dbajmy o stan naszych sieci, przyłączy domowych, ograniczymy w ten sposób straty wody. Ograniczajmy przedostawanie się zanieczyszczeń z nieszczelnych szamb do gleby, tam gdzie istnieją takie zbiorniki. Przyłączajmy się do sieci kanalizacyjnych tam gdzie istnieją.
Warto wiedzieć skąd pochodzi woda, jaką mamy w kranie i jak jest ona udostępniana. Dlatego z okazji Światowego Dnia wody przybliżamy temat zielonogórskiej wody.
Zielona Góra korzysta z 12-stu źródeł zaopatrzenia w wodę: rzeki Obrzycy, okresowo z wód podziemnych w pradolinie Odry – tzw. ujęcie „Stary lewar” w Zawadzie, ujęcia wody podziemnej „Zacisze”, oraz z wód podziemnych ujmowanych ze studni przy ul. Zjednoczenia oraz z 8 ujęć lokalnych na terenie Dzielnicy Nowe Miasto Zielona Góra.
W Stacji Uzdatniania Wody w Zawadzie uzdatniana jest woda powierzchniowa z rzeki Obrzycy. Podlega procesom oczyszczania tj.: koagulacji, flokulacji i sedymentacji na osadnikach lamellowych, a następnie poddana jest filtracji i dodatkowo można dawkować pylisty węgiel aktywny. Przed podaniem wody do sieci dozuje się roztwór dwutlenku chloru w celu jej zabezpieczenia przed wtórnym skażeniem biologicznym.
Woda podziemna ze studni przy ul. Zjednoczenia jest wtłaczana bezpośrednio do sieci wodociągowej, a z rejonu ul. Wojska Polskiego wcześniej jest uzdatniona w SUW „Zacisze”, gdzie w procesie filtracji usuwany jest nadmiar żelaza i mangan.
Woda podziemna ujmowana w Dzielnicy Nowe Miasto uzdatniana jest w Zatoniu, Ochli, Jarogniewicach. Natomiast w Janach, Zawadzie, Łężycy oraz w Starym Kisielinie woda bezpośrednio jest wtłaczana do sieci wodociągowej.
Woda po procesach uzdatnienia w stacji w Zawadzie tłoczona jest dwoma magistralami Ø 500 mm i Ø 800 mm do miasta, zasilając po drodze dzielnicę “Chynów”. Bardzo duże zróżnicowanie terenu miasta, sięgające 150 m, wymusza stosowanie kilku stopniowego pompowania. Eksploatowanych jest 7 przepompowni strefowych wody, zbiorniki wyrównawcze. Główna pompownia zlokalizowana jest przy ul. Sulechowskiej. Stąd woda tłoczona jest do nisko położonych zespołów urbanistycznych: Dolina Zielona, Osiedla: Tysiąclecia, Wazów (częściowo), Śródmieście, Zastalowskie, Wzgórze Źródlane i Trasa Północna. Pompownia “Sulechowska” przesyła również wodę do pompowni przy ul. Lubuskiej i ul. Wiśniowej. Pompownia “Lubuska” przetłacza z kolei wodę do największego zespołu zbiorników o pojemności 4×5 000 m3 zlokalizowanych na Wzgórzach Braniborskich. Woda spływając grawitacyjnie zasila Kisielińską Dzielnicę Mieszkaniową oraz osiedla: Raculka II, Słowackiego, Braniborskie (część niska), Kościuszki oraz dzielnicę Jędrzychów. Ze zbiorników zasilana jest również hydrofornia przy ul. Braniborskiej dostarczająca wodę na osiedla: Morelowe i Braniborskie (część wysoka). Pompownia “Wiśniowa” zasila całą południowo-zachodnią część miasta, tj. osiedla: Przyjaźni, Łużyckie, Słoneczne, Piastowskie i Kilińskiego. Łączna pojemność zbiorników na terenie miasta wynosi 37 300 m3.
Zanim woda trafi do naszych kranów musi przejść przez kilka restrykcyjnych etapów oczyszczania i podlega dezynfekcji. Po drodze kontrolują ją nasi specjaliści, służby Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz specjalistyczne urządzenia na naszych obiektach.
Wymagania wynikające z Rozporządzania Ministra Zdrowia, nakładają na nas obowiązek dostarczania bezpiecznej wody pod względem bakteriologicznym. Gwarantem tego jest stosowanie dezynfektanta, który nie dopuszcza do ich rozwoju w systemach wodociągowych.
Badania potwierdzają zgodność z wymaganiami prawnymi obowiązującymi w zakresie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Spółka regularnie publikuje na swojej stronie internetowej wyniki badań: https://www.zwik.zgora.pl/woda…/woda/tabele-jakosci-wody/
Na jakość kranówki ma wpływ także stan rur, którymi płynie. Nasze przedsiębiorstwo dba o stan sieci wodociągowej w mieście. Rury rozprowadzające wodę w blokach lub kamienicach, dostarczające ją poprzez przyłącza i instalacje wewnętrzne do w kranu w domkach jednorodzinnych podlegają opiece zarządcy budynków lub ich właścicieli.
Stan techniczny miejskiej sieci wodociągowej jest zróżnicowany i zależy głównie od wieku i rodzaju materiału, z jakiego została wykonana, sukcesywnie wymieniamy sieci wodociągowe.
Wodociągi stanowią część „infrastruktury krytycznej”, są głównym gwarantem bezpieczeństwa w obszarze dostarczania wody oraz odbioru ścieków jako podstawowych potrzeb społecznych i gospodarczych. Aby z kranów płynęła woda jak najlepszej jakości, potrzeba inwestycji w wodociągi, a inwestycje nie są możliwe bez nakładów finansowych.
W obecnej sytuacji istnieje pilna potrzeba urealnienia taryf, aby cena odzwierciedlała koszty produkcji wody, żeby nie pogorszyć istniejącej infrastruktury, budować nowe rurociągi, ujęcia wody i stacje uzdatniania. Wszystko po to, aby stale zapewniać jakość wody odbiorcom oraz ograniczać awaryjność sieci.
Ostatnie lata to szereg zmian technologicznych i organizacyjnych Spółki. Nastąpiły znaczne zmiany procesu uzdatniania wody, co jest pozytywnie odczuwalne przez mieszkańców.
Zielonogórzanie chcą pić lepszą wodę. W związku z tym dzięki trwającej właśnie rozbudowie filtrowni wody na SUW w Zawadzie, pozyskana woda w efekcie końcowym będzie stanowić jeszcze lepszy produkt. Zachęcamy do picia wody z kranu, jest zawsze świeża, bezpieczna i zdrowa, stale monitorujemy jej jakość. Korzystając z kranówki nie kupujemy butelek plastikowych i nie przyczyniamy się do ich zużycia, chroniąc pośrednio środowisko.
Zielonogórskie Wodociągi są gwarantem bezpieczeństwa dostaw i jakości wody.