Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. realizują Projekt „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I”. Nr POIS.02.01.00-00-0002/18
Spółka uzyskała dofinansowanie na realizację Projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.
W dniu 28.06.2019 r. została podpisana umowa o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt ma na celu uporządkowanie i usprawnienie gospodarki wodami opadowymi oraz racjonalne wykorzystanie wód opadowych. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na zminimalizowanie niedoborów w zakresie sieci kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej, urządzeń technicznych oraz zasadniczych cieków i urządzeń melioracyjnych stanowiących system odprowadzania wód opadowych i roztopowych z utwardzonych nawierzchni na terenie miasta.
W planie jest wybudowanie łącznie 6,60 km kanalizacji deszczowej, 5 zbiorników na wody opadowe oraz 9 separatorów pozwalających na jej wstępne oczyszczenie. Zostanie również przeprowadzona renowacja istniejących kanałów o długości 7,8 km.
Dzięki nowej infrastrukturze wody opadowe mają być sprawnie odprowadzane z terenów utwardzonych, a także efektywnie wykorzystywane, np. do nawadniania terenów zielonych w mieście poprzez budowę systemów rozsączających – stawu parkowego oraz zbiorników retencyjno-rozsączających, w wyniku czego będzie następowało rozsączanie do gruntu wód opadowych i roztopowych.
Realizacja Projektu pozwoli na odwodnienie dróg, placów manewrowych i parkingów, zbieranie i podczyszczanie wód opadowych i roztopowych, retencjonowanie wód i odprowadzanie ich do środowiska poprzez rozsączanie, zmniejszenie obciążenia kanałów ogólnospławnych (ograniczenie ryzyka awarii i skażenia środowiska ściekami nieoczyszczonymi), odciążenie hydrauliczne oczyszczalni ścieków (ograniczenie ilości wód opadowych dopływających do oczyszczalni wraz ze ściekami komunalnymi), poprawa warunków życia mieszkańców zgodnie z zasadami poszanowania środowiska.
Koszt całkowity Projektu:
– całkowity koszt Projektu wynosi – 68 823 684,93 zł (z VAT)
– maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi – 56 202 914,58 PLN
– dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności wynosi – 47 772 477,38 PLN,
co stanowi 85% maksymalnych wydatków kwalifikowanych.
Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach dwunastu zadań inwestycyjnych na poszczególnych obszarach Miasta:
Zadanie nr 1 – Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Zacisze,
Zadanie nr 2 – Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Sulechowskiej i Gorzowskiej,
Zadanie nr 3 – Zagospodarowanie wód cieku Dłubnia w rejonie ul. Botanicznej i ul. Zawiszy Czarnego,
Zadanie nr 4 – Uporządkowanie kanalizacji deszczowej w ulicach Nowojędrzychowskiej i Makowej wraz z budową stawu parkowego na cieku Dłubnia przy ulicy Makowej,
Zadanie nr 5 – Budowa kolektora deszczowego od ulicy Westerplatte do Ronda Anny Borchers,
Zadanie nr 6 – Budowa kolektora deszczowego od Ronda Kaziowa do ulicy Dworcowej,
Zadanie nr 7 – Rozdział kanalizacji ogólnospławnej poprzez budowę kanalizacji deszczowej i budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego w rejonie ulic Zyty i Podgórnej,
Zadanie nr 8 – Renowacja kolektorów kanalizacji deszczowej na terenie miasta Zielona Góra,
Zadanie nr 9 – Rozbudowa kanalizacji deszczowej i zbiornika retencyjno-rozsączającego na Osiedlu Czarkowo – Etap II,
Zadanie nr 10 – Budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe oraz wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. M. Curie-Skłodowskiej w zlewni kanału Gęśnik,
Zadanie nr 11 – Budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe w zlewni kanału Gęśnik dla istniejącego wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. Giżyckiej,
Zadanie nr 12 – Budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Foluszowej.
Obecnie Projekt jest rozszerzany o zadanie realizowane razem z Miastem „Wykonanie sieci kanalizacji deszczowej w ul. Świebodzińskiej i ul. Gorzowskiej w Zielonej Górze z odprowadzeniem wód do zbiornika retencyjnego” na strefie Aktywności Gospodarczej „Spalony Las”. W związku z tym wartość Projektu wzrośnie o 4 124 874,58 PLN netto, a dofinansowanie o 3 506 143,38 PLN.
Okres realizacji Projektu: 28.06.2019 – 31.12.2023 roku.
Beneficjentem i właścicielem infrastruktury powstałej w ramach projektu będą „Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. w Zielonej Górze.