„Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. realizują Projekt „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I”. Nr POIS.02.01.00-00-0002/18
Spółka uzyskała dofinansowanie na realizację Projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.
W dniu 28.06.2019 r. została podpisana umowa o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt ma na celu uporządkowanie i usprawnienie gospodarki wodami opadowymi oraz racjonalne wykorzystanie wód opadowych. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na zminimalizowanie niedoborów w zakresie sieci kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej, urządzeń technicznych oraz zasadniczych cieków i urządzeń melioracyjnych stanowiących system odprowadzania wód opadowych i roztopowych z utwardzonych nawierzchni na terenie miasta.
W planie jest wybudowanie łącznie 6,60 km kanalizacji deszczowej, 5 zbiorników na wody opadowe oraz 9 separatorów pozwalających na jej wstępne oczyszczenie. Zostanie również przeprowadzona renowacja istniejących kanałów o długości 2,8 km.
Dzięki nowej infrastrukturze wody opadowe mają być sprawnie odprowadzane z terenów utwardzonych, a także efektywnie wykorzystywane, np. do nawadniania terenów zielonych w mieście poprzez budowę systemów rozsączających – stawu parkowego oraz zbiorników retencyjno-rozsączających, w wyniku czego będzie następowało rozsączanie do gruntu wód opadowych i roztopowych.
Realizacja Projektu pozwoli na odwodnienie dróg, placów manewrowych i parkingów, zbieranie i podczyszczanie wód opadowych i roztopowych, retencjonowanie wód i odprowadzanie ich do środowiska poprzez rozsączanie, zmniejszenie obciążenia kanałów ogólnospławnych (ograniczenie ryzyka awarii i skażenia środowiska ściekami nieoczyszczonymi), odciążenie hydrauliczne oczyszczalni ścieków (ograniczenie ilości wód opadowych dopływających do oczyszczalni wraz ze ściekami komunalnymi), poprawa warunków życia mieszkańców zgodnie z zasadami poszanowania środowiska.
Koszt całkowity Projektu:
– całkowity koszt Projektu wynosi – 68 823 684,93 zł (z VAT)
– dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności wynosi – 47 772 477,38 PLN,
co stanowi 85% maksymalnych wydatków kwalifikowanych.
Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach trzynastu zadań inwestycyjnych na poszczególnych obszarach Miasta:
Zadanie nr 1 – Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Zacisze,
Zadanie nr 2 – Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Sulechowskiej i Gorzowskiej,
Zadanie nr 3 – Zagospodarowanie wód cieku Dłubnia w rejonie ul. Botanicznej i ul. Zawiszy Czarnego,
Zadanie nr 4 – Uporządkowanie kanalizacji deszczowej w ulicach Nowojędrzychowskiej i Makowej wraz z budową stawu parkowego na cieku Dłubnia przy ulicy Makowej,
Zadanie nr 5 – Budowa kolektora deszczowego od ulicy Westerplatte do Ronda Anny Borchers,
Zadanie nr 6 – Budowa kolektora deszczowego od Ronda Kaziowa do ulicy Dworcowej,
Zadanie nr 7 – Rozdział kanalizacji ogólnospławnej poprzez budowę kanalizacji deszczowej i budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego w rejonie ulic Zyty i Podgórnej,
Zadanie nr 8 – Renowacja kolektorów kanalizacji deszczowej na terenie miasta Zielona Góra,
Zadanie nr 9 – Rozbudowa kanalizacji deszczowej i zbiornika retencyjno-rozsączającego na Osiedlu Czarkowo – Etap II,
Zadanie nr 10 – Budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe oraz wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. M. Curie-Skłodowskiej w zlewni kanału Gęśnik,
Zadanie nr 11 – Budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe w zlewni kanału Gęśnik dla istniejącego wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. Giżyckiej,
Zadanie nr 12 – Budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Foluszowej.
Zadanie nr 13 – Wykonanie sieci kanalizacji deszczowej w ul. Świebodzińskiej i ul. Gorzowskiej w Zielonej Górze z odprowadzeniem wód do zbiornika retencyjnego
Okres realizacji Projektu to lata 2019 –2023.
Obecny stan zawansowania Projektu:
W latach 2020/2021 r. wspólnie z Miastem zrealizowano zadanie pn.: „Wykonanie sieci kanalizacji deszczowej w ul. Świebodzińskiej i ul. Gorzowskiej w Zielonej Górze z odprowadzeniem wód do zbiornika retencyjnego” na strefie Aktywności Gospodarczej Spalony Las. Wykonawcą była firma MUSING BUD Sp. z o.o. Sp. K. ze Szczecina. Wartość inwestycji w ramach Projektu to 4 124 874,58 PLN (bez VAT).
W 2021 r. również wspólnie z Miastem Zielona Góra zrealizowano zadanie pod nazwą: „Rozbudowa kanalizacji deszczowej i zbiornika retencyjno-rozsączającego na Osiedlu Czarkowo – Etap II”. Na ul. Inżynierskiej w Zielonej Górze powstała sieć kanalizacji deszczowej, rozbudowano zbiornik retencyjno – rozsączający. Wykonawcą była firma Exalo Drilling S.A. z Piły. Wartość kontraktu w ramach Projektu to to ponad 682 864,62 PLN (bez VAT).
W czerwcu 2022 r. podpisano umowę na realizację Kontraktu III w ramach Projektu: „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I” , zrealizowane będą w jego zakresie dwa zadania:
1) Zagospodarowanie wód cieku Dłubnia w rejonie ul. Botanicznej i ul. Zawiszy Czarnego
oraz
2) Uporządkowanie kanalizacji deszczowej w ulicach Nowojędrzychowskiej i Makowej wraz z budową stawu parkowego na cieku Dłubnia przy ul. Makowej w Zielonej Górze.
Inwestycje te umożliwią retencję wód opadowych i roztopowych w naturalnej niecce – dolinie cieku Dłubnia.
Zadanie o wartości 3 630 660,70 PLN (bez VAT) zrealizuje Zakład Handlowo Usługowy Arkadiusz Jaranowski, z siedzibą w gm. Międzyrzecz, miejsc. Bobowicko. Termin wykonania zadania to 30 listopada 2023 r.
W lipcu 2022 r. podpisaliśmy umowę na Kontraktu I w ramach Projektu: „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I.”
Rozpoczęta już inwestycja dotyczy Budowy zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Foluszowej. W ramach kontraktu wykonany zostanie specjalny zbiornik usytuowany przy ulicy Foluszowej w Zielonej Górze, na lewobrzeżnym by-passie cieku Kanału Łącza.
Kanał Łącza jest jednym z głównych odbiorników wód deszczowych z terenu miasta Zielona Góra, a projektowany zbiornik będzie służył do transformacji fali wezbraniowej w cieku po wystąpieniu deszczów nawalnych w zlewni cieku. Wartość podpisanej umowy to 6 340 000,00 PLN (bez VAT). Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL Sp. z o.o. z Poznania , a termin wykonania to listopad 2023 r.
W sierpniu 2022 r. zawarto umowę na Kontrakt IV w ramach Projektu: „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – Etap I”. W ramach realizacji inwestycji wykonana zostanie:
- Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Sulechowskiej i Gorzowskiej;
- Rozdział kanalizacji ogólnospławnej poprzez budowę kanalizacji deszczowej i budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego w rejonie ulic Zyty i Podgórnej;
- Budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe oraz wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. M. Curie-Skłodowskiej w zlewni kanału Gęśnik;
- Budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe w zlewni kanału Gęśnik dla istniejącego wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. Giżyckiej.
Wartość podpisanej umowy to 10 594 451,98 PLN (bez VAT).
Wykonawcą jest Aarsleff Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie , a termin wykonania: 30 listopada 2023 r.
We wrześniu 2022 r. zawarliśmy umowę na Realizację Kontraktu II w ramach Projektu: „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – Etap I”.
Ta inwestycja obejmuje zadania:
- Budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Zacisze;
- Budowę kolektora deszczowego od ulicy Westerplatte do Ronda Anny Borchers;
- Budowę kolektora deszczowego od Ronda Kaziowa do ul. Dworcowej;
- Rozbudowę kanalizacji deszczowej na Osiedlu Czarkowo – Etap II.
Wartość podpisanej umowy to 16 858 123,00 PLN (bez VAT).
Wykonawcą jest BUDIMEX S.A. z siedzibą w Warszawie, a kontrakt zakończy się w listopadzie 2023 r.
W październiku 2022 r. zawarto umowę na Kontrakt VIII na usługę Inżyniera Kontraktu, obejmującą nadzór inwestorski nad realizowanymi Kontaktami na roboty budowlane oraz nadzór autorski.
Wartość podpisanej umowy to 848 000,00 PLN (bez VAT).
Wykonawcą jest ENVI KONSULTING s.c. MAREK GAZDA, LUCYNA STECUŁA z siedzibą w Brzegu.
Realizacja Projektu polepszy warunki życia naszych mieszkańców poprzez zapobieganie lokalnym zalaniom i podtopieniom poszczególnych obiektów znajdujących się na terenie Miasta w trakcie trwania gwałtownych ulew.
Beneficjentem i właścicielem infrastruktury powstałej w ramach projektu będą „Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. w Zielonej Górze.