Ujęcia wody
Zaopatrzenie miasta Zielona Góra w wodę oparte jest na:
- ujęciu wód powierzchniowych z rzeki Obrzycy w miejscowości Sadowa,
- ujęciu wód podziemnych z pradoliny Odry w rejonie miejscowości Zawada,
- ujęciach lokalnych wód podziemnych zlokalizowanych na terenie miasta (aktualnie Spółka pracuje 3 studniami zlokalizowanymi przy ul. Zjednoczenia i 4 studniami przy ul. Wojska Polskiego).
- ujęciach lokalnych w obrębie „Nowego Miasta” (Jany, Jarogniewice, Łężyca, Ochla, Stary Kisielin, Zatonie, Zawada)
Ujęcie wody powierzchniowej
Zasadniczym źródłem wody surowej dla potrzeb wodociągu zielonogórskiego jest obecnie woda z rzeki Obrzycy, prawostronnego dopływu Odry. Powierzchnia zlewni rzeki Obrzycy to prawie 1800 km2 znajdujących się na terenach województw: lubuskiego i wielkopolskiego. W zlewni znajdują się liczne jeziora, z których najważniejsze – bo stanowiące rezerwuar wody – to Sławskie, Rudno, oraz Wojnowskie Wschodnie i Zachodnie. Przeciętny pobór wody z rzeki Obrzycy wynosi obecnie 15 000 – 22 000 m3/d.
Ujęcie wody powierzchniowej “Sadowa” na rzece Obrzycy znajduje się na przyujściowym odcinku tej rzeki, w pobliżu miejscowości Głuchów. Jest ono typowym ujęciem brzegowym; na wlocie wody do komór czerpnych pompowni znajdują się kraty i sita. Ujęta woda przetłaczana jest magistralą Ø 800 mm o długości ok. 10 km na Stację Uzdatniania Wody w Zawadzie.
Ujęcia wody podziemnej
Ujęcie wód podziemnych zlokalizowane jest w Pradolinie Odry w rejonie miejscowości Zawada i Jany. Ujmuje wody podziemne spływające z Wału Zielonogórskiego przy nie wielkim udziale infiltracji z rzeki Odry. Ujęcie to składa się z 11 studni o głębokościach od 18 do 30 m, połączonych rurociągami ze studnią zbiorczą pompowni, skąd woda przetłaczana jest rurociągiem Ø 500 mm i Ø 800 mm na Stację Uzdatniania Wody. W 2016 roku zakończono eksploatację ujmowania wód podziemnych w systemie lewarowym i obecnie na tym ujęciu pracują wyłącznie studnie z pompami. Od roku 2009 do 2016 wdrażano inwestycje z nowo odwiercanymi studniami, w których zmieniono sposób ujmowana wody z lewarowego na pompowy. Aktualna wydajność ujęcia wód podziemnych „Stary lewar” nie przekracza 5 000 m3/d. W ostatnim czasie z uwagi na utrzymującą się suszę hydrogeologiczną ujęcie to jest wyłączane. Z względu na potrzebę zachowania obiektu w sprawności i gotowości eksploatacyjnej, ujęcie jest tylko okresowo uruchamiane na kilka dni.
Obecnie na terenie miasta wykorzystuje się 3 studnie głębinowe w rejonie siedziby Spółki przy ul. Zjednoczenia. Woda z tych studni ujmowana w ilości 1 800 m3/d – 2300 m3/d pochodzi z utworów czwartorzędowych, nie wymaga uzdatniania i wtłaczana jest bezpośrednio do sieci miejskiej. Woda głębinowa z pozostałych otworów na terenie miasta posiada ponadnormatywne ilości żelaza i manganu, co wymagałoby oczyszczania w stacjach uzdatniania wody. Spółka od roku 2008 przywróciła do pracy 4 studnie w zachodniej części miasta przy ul. Wojska Polskiego, dzięki kosztownej inwestycji związanej z budową tutaj Stacji Uzdatniania Wody “Zacisze”. Pozwolenia wodnoprawne dopuszcza pobór wody z tych ujęć w ilości 5700 m3/d.
Na obszarze „Nowego Miasta” Spółka dysponuje lokalnymi ujęciami w Janach, Łężycy Starym Kisielinie i w Zawadzie z których do sieci woda podawana jest bez uzdatnienia. W kolejnych ujęciach w Jarogniewicach, Ochli, Zatoniu woda przed wtłoczeniem do sieci jest uzdatniana.