“Przedsiębiorstwo Fair Play”
“Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. są pięciokrotnym laureatem programu promocji kultury przedsiębiorczości “Przedsiębiorstwo Fair Play” (w latach 2002 – 2006).
Organizatorami programu są: Krajowa Izba Gospodarcza oraz Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Program jest popierany przez Prezydenta RP, kolejnych Premierów RP oraz Ministra Gospodarki.
Cele programu to:
- promocja etyki w działalności gospodarczej, rozumianej jako zespół norm rzetelnego postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z klientami, kontrahentami, pracownikami, wspólnikami oraz społecznością lokalną, władzą lokalną i państwową, działań zgodnych z obowiązującym prawem i powszechnie przyjętymi normami społecznymi;
- wspieranie rozwoju firm poprzez promowanie przedsiębiorstw działających zgodnie z prawem i zasadami etyki, promowanie finalistów programu na rynkach krajowych i zagranicznych;
- poprawianie wizerunku przedsiębiorstw polskich, poprzez promowanie w środkach masowego przekazu firm, które rzetelnie, zgodnie z zasadami etyki, prowadzą działalność gospodarczą;
- zachęcanie wszystkich firm w Polsce do zachowań etycznych i wprowadzania stosownych zmian w wewnętrznej organizacji pracy oraz podjęcia szkoleń w tym zakresie.
“Przedsiębiorstwa Fair Play” to firmy:
- nieprzeciętne,
- w swej działalności kierujące się uczciwością, rzetelnością i lojalnością,
- nie obawiające się trudnych i skomplikowanych zleceń,
- potrafiące usatysfakcjonować najbardziej wymagających klientów,
- wzorowo wywiązujące się z zobowiązań wobec swoich dostawców,
- w których pracownicy to zespoły ludzi zaangażowanych, kreatywnych i zadowolonych ze swojego miejsca pracy,
- w których menadżerowie uważają za coś zupełnie naturalnego dzielenie się dorobkiem swych firm z innymi, których wrażliwość społeczna i dobroczynność ma zupełnie inne granice.
Przedsiębiorstwa, które spełniły w danym roku wszystkie wymagania regulaminowe i co do których nie było żadnych wątpliwości otrzymują Certyfikaty “Przedsiębiorstwo Fair Play”.
Kolejne roczne edycje kończy Wielka Gala Finałowa z udziałem przedstawicieli władz państwowych i gospodarczych oraz laureatów, uczestników i organizatorów, podczas której następuje ogłoszenie wyników, nadanie tytułów “Przedsiębiorstwo Fair Play”, jak również przyznanie nagród głównych laureatom.
Z satysfakcją informujemy, że “Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. od 2004 roku są posiadaczem Złotego Certyfikatu “Przedsiębiorstwo Fair Play”.
Złoty Certyfikat “Przedsiębiorstwo Fair Play” otrzymują firmy, które po raz trzeci poddały się wnikliwej weryfikacji przedstawicieli Komisji Ogólnopolskiej i Komisji Regionalnych, oraz którym został w trzech kolejnych edycjach przyznane tytuły “Przedsiębiorstwo Fair Play”.
Firma Przyjazna Środowisku
“Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. od 2006 roku uczestniczyła w Narodowym Konkursie Ekologicznym “Przyjaźni Środowisku” pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Organizatorem Głównym Konkursu jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Idea Konkursu opiera się na założeniu, że promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie jak wdrażanie przyjaznych środowisku technologii, toteż w Konkursie oceniane są zarówno innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej, co z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę samorządów, przedsiębiorstw, placówek edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych.
Podstawowym celem Konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ponadto Konkurs ma za zadanie wyróżniać podmioty zaangażowane w edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży, społeczności lokalnych, promować nowatorskie rozwiązania mające istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Realizacja Konkursu pozwala na zapoznanie się ze stanem środowiska w poszczególnych regionach kraju, a przede wszystkim z ilością i jakością działań podjętych dla poprawy stanu środowiska przez samorządy terytorialne, podmioty gospodarcze oraz młodzież skupioną w Kołach Ekologicznych działających przy szkołach. Zakres wykazanych przez uczestniczących w Konkursie prac pozwala również na określenie stanu zainteresowania przez samorządy i podmioty gospodarcze kompleksowym rozwiązywaniem problemów ekonomicznych.
“Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. uzyskały Certyfikat “Firma Przyjazna Środowisku” za lata 2006, 2007 i 2008 .
Pracodawca Przyjazny Pracownikom
21 stycznia 2008 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość podczas której Prezes Bata Jilek odebrała z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Certyfikat “Pracodawca przyjazny pracownikom”.
Wyróżnienie przyznano za poszanowanie praw pracowniczych oraz za zyski firmy, szczególnie jednak podkreśla ono znaczenie dobrych relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
Nagrodzone w ogólnopolskiej akcji certyfikacyjnej firmy otrzymały bardzo dobre opinie Państwowej Inspekcji Pracy oraz Zakładowych Związków Zawodowych “Solidarność”. Do konkursu zgłoszono 50 firm , z których 15 otrzymało Certyfikat. Na uwagę zasługuje fakt, że wśród nagrodzonych, Prezes Beata Jilek była jedyną wyróżnioną kobietą zarządzającą firmą.
Organizatorem kampanii informacyjnej “Polska przyjazna pracownikom”, w ramach której przyznano nam wyróżnienie jest Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność”, a honorowy patronat przedsięwzięcia objął Prezydent RP.
Tego typu wyróżnienie z pewnością wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa i jego pozycję na rynku, tym nie mniej mamy zaszczyt gościć w gronie laureatów.
Zielonogórskie Wodociągi – Diamentem miesięcznika Forbes
Z przyjemnością informujemy, że wśród laureatów rankingu Diamenty miesięcznika FORBES w kategorii “firmy średnie” znalazły się “Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. Stosowny dyplom potwierdzający ten fakt oraz list gratulacyjny Prezydenta Miasta Zielona Góra został wręczony w Zielonej Górze 28 marca 2012 r. podczas cyklicznego spotkania dla laureatów tego rankingu z województwa lubuskiego zorganizowanego przez miesięcznik FORBES.
Metodologia rankingu
Dun & Bradstreet Polska zgromadziła dane o podmiotach, które złożyły w terminie raporty do KRS w 2011 roku.
Na tej podstawie powstała baza firm, którym Wywiadownia przyznała pozytywny rating wiarygodności:
- są one rentowne (na podstawie wskaźnika EBIT oraz ROA),
- mają wysoką płynność bieżącą, nie zalegają z płatnościami,
- wykazują się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych w latach 2008-2010.
Wyeliminowano przedsiębiorstwa finansowe, ze względu na różnice dotyczące kategorii bilansowych występujące między nimi a firmami produkcyjnymi czy handlowymi, oraz instytucje sektora budżetowego.
Na listę Diamentów trafiły firmy najszybciej zwiększające swoją wartość.
Wartość firmy została obliczona na podstawie tzw. metody szwajcarskiej, łączącej metodę majątkową i dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia np. wrażliwości na zmiany sezonowe. (Firmy rozwijające się, inwestujące mogą mieć niskie zyski). Połączenie metod usuwa te ułomności.
Wartość firm W jest średnią ważoną wartości ich majątku (Wm) i wartości dochodowej (Wd),
W = (Wm + 2Wd) / 3.
Majątek wyceniono na podstawie średniej arytmetycznej wartości likwidacyjnej i wartości księgowej netto, która kwotowo odpowiada kapitałowi własnemu pomniejszonemu o wartości niematerialne i prawne. Wartość dochodowa to średnia zysków lat 2008-2010. Wzrost wartości wyznacza średnia ważona: wzrost z lat 2009-2010 ma dwa razy większe znaczenie niż z lat 2008-2009.
Gazela Biznesu
29 lutego 2012 r. w Centrum Kongresowym na terenie Targów Poznańskich odbyła się uroczysta Gala Gazel Biznesu 2011.
Podczas Gali wyróżniono najdynamiczniej rozwijające się firmy z województw lubuskiego i wielkopolskiego. Z zadowoleniem informujemy, że wśród laureatów znalazły się “Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o.
Kryteria rankingu
Gazela Biznesu 2011 jest firmą, która:
- rozpoczęła działalność przed rokiem 2008 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś;
- w latach 2008-10 ani razu nie odnotowała straty;
- w latach 2008-10 z roku na rok odnotowywała przyrost sprzedaży;
- w roku 2008 osiągnęła wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł;
- przynajmniej od roku 2008 publikuje wyniki finansowe w “Monitorze Polskim B” lub udostępniła je firmie Coface Poland albo redakcji “Pulsu Biznesu”.
Certyfikaty inne
2008 – Certyfikat “Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, nadany przez NSZZ Solidarność – Polska Przyjazna Pracownikom.
2008 – Wyróżnienie w kategorii “Innowacyjna Firma” – Konkurs: Krajowi Liderzy Innowacji
2008 – Odznaka za zasługi dla Spółdzielczości od Krajowej Rady Spółdzielczości.
2009, 2013 – Certyfikat Akredytacji Laboratorium – AB 1006 – wydany przez Polskie Centrum Akredytacji.
Certyfikat LIDER RYNKU
Certyfikat “Przetargi dla najlepszych – Lider Eko Inwestycji”
“Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. została laureatem III edycji konkursu “Przetargi dla najlepszych- Lider Eko Inwestycji” organizowanego przez Ogólnopolski Tygodnik Budowlany PROFILE. Prezes Beata Jilek odebrała Certyfikat uznania podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyróżnienie przyznano firmie w związku z realizacją Projektu “Gospodarka ściekowa na terenie Zielonej Góry i Świdnicy”, za udział w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Honorowy patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Infrastruktury, inicjatywę poparło również Ministerstwo Środowiska.

I miejsce w kategorii NAKŁADY INWESTYCYJNE w Rankingu Firm Województwa Lubuskiego
“Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. w 2008 roku zajęły I miejsce w kategorii NAKŁADY INWESTYCYJNE w Rankingu Firm Województwa Lubuskiego w grupie zatrudniających powyżej 50 pracowników.
Mamy zaszczyt poinformować że “Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. została nagrodzona jako firma, która najwięcej wysiłku włożyła w to, by stać się nowoczesną i dzięki temu skutecznie konkurować na rynku. W konkursie brano pod uwagę wszystkie nakłady poniesione na innowacje – na zakup nowoczesnych linii technologicznych, maszyn, oprogramowania oraz nakłady na szkolenia, wynalazki, patenty i certyfikaty – przypadające na jednego zatrudnionego.
Dzięki udziałowi w tym konkursie firmy mogą zaprezentować się z jak najlepszej strony oraz umocnić swoją pozycję na rynku. Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej innowacyjnych firm Ziemi Lubuskiej.
Organizatorem Rankingu jest Samorząd Województwa Lubuskiego oraz “Gazeta Lubuska”.
To najważniejszy konkurs promocyjny województwa lubuskiego z dziedziny gospodarki.