Budowa kanalizacji: czas na Zawadę

Przed mieszkańcami Zawady trochę kłopotów, później wiele radości. W czwartek podpisano umowę na budowę kanalizacji w tej wsi. Kosztować będzie 12 mln zł.

Prace w Zawadzie to fragment projektu wartego ponad 40 mln zł. W ramach III etapu kanalizacji aglomeracji zielonogórskiej zakłada on wybudowanie sieci w Łężycy, Zawadzie i Krępie.

W Łężycy brygady budowlane pojawiły się dwa tygodnie temu. Sieć kładzie tu firma Kanwod z Konina. I ona również zajmie się kanalizacją w Zawadzie. – Do wykonania jest 14 km sieci kanalizacyjnej, w tym ok. 12 km sieci sanitarnej i trzy przepompownie. Wartość robót to 12 mln zł – wylicza Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. To trochę mniej niż przewidziane w kosztorysie 13,5 mln zł.

– Zrobimy wszystko, żeby mieszkańcy byli zadowolenie a roboty jak najmniej uciążliwe – zapewnia Wiesław Tarczyński, właściciel firmy Kanwod. – Teraz musimy załatwić jeszcze sprawy formalne, dokumentację, pozwolenia itd. Na plac budowy powinniśmy wejść w ciągu miesiąca.

Jednak w Łężycy zajęło to dwa miesiące? – Teraz mam już gotową organizację ruchu – tłumaczy W. Tarczyński. – Zależy nam na czasie, bo w Zawadzie teren jest podmokły i najlepiej inwestycję prowadzić latem, gdy jest sucho. Kończymy inne roboty i ściągniemy tutaj kolejne brygady i sprzęt.

Kanwod ma czas do końca czerwca przyszłego roku. Firma zastanawiała się, czy pracować w obu wsiach równolegle, czy skupić wysiłki najpierw na jednej miejscowości.

– Prace muszą być prowadzone równolegle – prezes Jilek nie pozostawiła wątpliwości.

– To dla nas historyczna chwila. Wreszcie będziemy mieli kanalizację – cieszyła się Sylwia Brońska, radna z Zawady, która przyszła na podpisanie umowy wraz z radnym Jerzym Żeteckim (również z Zawady) i zastępcą wójta Ireneuszem Bogucewiczem.

(tc)

(źródło – lzg24.pl)

Łącznik Zielonogórski, 12 czerwiec 2014